Local Elections 2022 Results: Labour hold Coventry City Council, Tories hold Nuneaton and Bedworth

The Labour party have held on to Coventry City Council, with the Green Party gaining their first-ever councillor in Coventry.

After 18 wards voted yesterday with a turnout of just over 28%, Labour stayed put on 39 seats overall, the Conservatives lost 1 seat dropping to 14, and the Greens won the Holbrook ward to get their first seat.

Meanwhile, the Conservatives held Nuneaton and Bedworth Council, growing their tally to 27 wards. Labour lost 2 seats compared to 2021 dropping to 5 councillors overall, and the Greens gained one seat leading to a total of 2 seats.

Full ward results in Coventry, as published by Coventry City Council and the Coventry Observer:

Bablake – Jaswant Singh Birdi (Conservative) – 2,074 votes
Binley and Willenhall – John Roderick Mutton (Labour) – 1,355
Cheylesmore – Roger Maurice James Bailey (Conservative and Unionist Party) – 1,848
Earlsdon – Kindy Sandhu (Labour) – 2,806
Foleshill – Tariq Khan (Labour) – 1,806
Henley – Kevin Barry Maton (Labour) – 1,865
Holbrook – Stephen Robert George Gray (Green Party gain) – 2,105
Longford – Lindsley Harvard (Labour Party) – 1,982
Lower Stoke – Rupinder Singh (Labour) – 2,274
Radford – Patricia Maria Hetherton (Labour) – 1,807
Sherbourne – Seamus Walsh (Labour) – 1,455
St Michael’s – David Stuart Welsh (Labour) – 1,898
Upper Stoke – Gurdev Singh Hayre (Labour) – 1,696
Wainbody – Mattie Heaven (Conservative) – 2,105
Westwood – Abdul Jobbar (Labour gain) – 1,533
Whoberley – Bally Singh (Labour) – 2,390
Woodlands – Julia Elizabeth Lepoidevin (Conservative) – 2,142
Wyken – Faye Abbott (Labour) – 1,635

 

Full ward results in Nuneaton, as published by Nuneaton and Bedworth Council:

Abbey
Neil Phillips (Labour) – 1011 Elected
Mo Sahib (Conservative) – 460
Alice Twyman (Green) – 200
Total rejected ballot papers: 8 – Turnout: 26.97%

Arbury
Joe Bevan (Labour) – 497
Tess Brookes (Green) – 133
Michael James Green (Conservative) – 825 Elected
Total rejected ballot papers: 7 – Turnout: 27.47%

Attleborough
Laurel Emily Brindley (Green Party) – 212
Colin Stewart Easton Cape (Conservative) – 807 Elected
Stephen John Hey (Labour) – 530
Total rejected ballot papers: 9 – Turnout: 27.47%

Barpool
Jamie Marek Hartshorn (Conservative) – 652 Elected
Andrew James Heritage (Green Party) – 151
Bhim Saru (Labour) – 566
Total rejected ballot papers: 2 – Turnout: 25.65%

Bede
Kristine Alicia Cope (Green Party) – 116
William John Hancox (Labour) – 691
Joy Moreton (Conservative) – 763 Elected
Total rejected ballot papers: 7 – Turnout: 31.11%

Bulkington
Richard Thomas Smith (Conservative) – 1,306 Elected
Brian Walmsley (Labour) 532
Total rejected ballot papers: 18 – Turnout: 36.51%

Camp Hill
Ewan Rhys Evans (Conservative) – 552
Jeremy James Millen (Green Party)- 108
Paul Edward Reilly (Trade Unionist and Socialist Coalition) – 45
Emma Rebecca Shiers (Labour) – 628 Elected
Total rejected ballot papers: 5 – Turnout: 20.7%

Exhall
Damon Power Brown (Conservative) – 881 Elected
Dylan Andrew Frampton (Coventry Citizens Party) – 100
Merle Ross Gering (Green Party) – 141
Margaret Eileen Hunter (Trade Unionist and Socialist Coalition) – 32
Helen Elizabeth Sinclair (Labour) – 702
Total rejected ballot papers: 8 – Turnout: 29.58%

Galley Common
Samuel Robert Croft (Conservative) – 879 Elected
Paul Malcolm Edwards (Labour) – 542
David James Fletcher (Green Party) 161
Total rejected ballot papers: 12 – Turnout: 24.69%

Heath
Jonathan Andrew Gadsby (Green Party) – 145
Wilhelm Franz Markham (Labour) – 600
Graham Tony Moreton (Conservative) – 795 Elected
Total rejected ballot papers: 11 – Turnout: 26.97%

Kingswood
Pappu Pauly Palamattom (Conservative) – 580
Christopher Watkins (Labour) 715 Elected
Total rejected ballot papers: 9 – Turnout: 25.54%

Poplar
Richard John Cope – (Green Party) – 157
Robert Gordon Copland (Labour) – 614
Bhagwant Singh Pandher (Conservative) – 839 Elected
Total rejected ballot papers: 11 – Turnout: 28.16%

Slough
Jack Paul Bonner (Labour) – 500
Kyle William Evans (Conservative) – 982 Elected
Maximilian James McGee (Trade Unionist and Socialist Coalition) – 39
Spring Lily Jayne Vernon (Green Party) 79
Total rejected ballot papers: 4 – Turnout: 30%

St. Nicolas
Eric Amaechi (Labour) – 370
Michele Marie Pascale Kondakor (Green Party) – 981
Robert David Tromans (Conservative) 1,227 Elected
Total rejected ballot papers: 7 – Turnout: 37.89%

Weddington
William Henry Sheppard (Labour) – 434
Kamaljeet Thiara (Conservative) – 1096
Michael Charles Wright (Green Party) – 1171 Elected
Total rejected ballot papers: 4 – Turnout: 36.69%

Wem Brook
Susan Anne Dalziel (Conservative) – 514
Bernadette Mary Quinn (Trade Unionist and Socialist Coalition) – 26
Tracy Elizabeth Sheppard (Labour) – 763 Elected
Ryan Alan Webster (Green Party) – 102
Total rejected ballot papers: 7 – Turnout: 26.52%

Whitestone
Sophie Alexandra Bonner (Green Party) – 244
Dianne Jean Fowler (Labour Party) – 470
Kristofer David Wilson (Conservative) 1,653 Elected
Total rejected ballot papers: 11 – Turnout: 43.54%

 

Related Posts

Comments

Leave a Reply